کلینیک دندانپزشکی یارا

معاینه روتین دندانپزشکی

معاینه روتین دندانپزشکی

جدول محتوا

اگر معاینه روتین دندانپزشکی انجام نشود، بیماری‌های دندانی که ممکن است تجربه شوند در درازمدت باعث ایجاد برخی بیماری‌ها در بدن می‌شوند. در این مقاله به سؤالات مربوط به بیماری‌های دهان و دندان از جمله نحوه معاینه روتین دندان، چکاپ روتین دندان چیست و چند بار باید به دندانپزشک مراجعه شود، به تفصیل پاسخ می‌دهیم. با مطالعه مقاله ما می‌توانید اطلاعاتی در مورد کنترل روتین دندان پیدا کنید.

حتی اگر هیچ گونه ناراحتی در دندان‌ها و لثه‌های خود احساس نمی‌کنید، باید هر شش ماه یک بار برای معاینات روتین به دندانپزشک مراجعه کنید. اما اگر ترمیم‌ دندان  موجود در دندان‌ها مشکل ایجاد می‌کند، در صورت وجود تحلیل لثه یا مشکلات مختلفی مانند شکستن و ترک خوردن پلاک‌ها، باید در اسرع وقت بدون انتظار برای کنترل معمول با دندانپزشک تماس بگیرید.

 

چکاپ روتین دندان چیست؟

حتی اگر در بازه‌های زمانی معینی درد یا ناراحتی در دندان وجود نداشته باشد، مراجعه به دندانپزشک برای اهداف کنترلی، کنترل معمول دندانی نامیده می‌شود. دندانپزشکان ضمن تأکید بر اهمیت معاینات روتین دندانپزشکی، معاینات مداوم را توصیه می‌کنند.

هر فرد باید حداقل دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کند. زیرا لازم است سلامت دهان و دندان  بررسی شود. هنگامی که به پلی‌کلینیک سلامت دهان و دندان ما مراجعه می‌کنید، پس از ویزیت توسط دندانپزشک مرکز شما با جزئیات پی می‌برید که کدام روش‌های درمانی بر روی دندان‌های شما اعمال می‌شوند و کدام گزینه‌های درمانی مناسب وضعیت دندان‌های شماست.

مسواک زدن منظم برای سلامت دهان و دندان بسیار مهم است. علاوه بر مسواک زدن، دندان‌ها را باید با نخ دندان تمیز کرد و از دهان‌شویه استفاده کرد. با انجام معاینات روتین دندانپزشکی می‌توانید از ناراحتی‌هایی که ممکن است در دهان و دندان‌هایتان قبل از شروع آنها ایجاد شود جلوگیری کنید یا می‌توانید مشکلات موجود دهان و دندان را قبل از پیشرفت و ایجاد مشکلات اساسی درمان کنید.

در طول معاینات معمول دندانپزشکی، دندانپزشکان ما سلامت عمومی دندان‌ها، ظاهر و تمیزی آنها را بررسی می‌کنند. معاینات معمول دندانپزشکی با تمیز کردن حرفه‌ای، معاینه و اشعه ایکس انجام می‌شود.

کنترل‌های معمول که در آن دهان، دندان‌ها و لثه‌ها به طور کامل بررسی می‌شوند، برای محافظت از سلامت دهان و همچنین برای از بین بردن شرایطی که هنوز ظاهر نشده‌اند؛ اما ممکن است در آینده باعث بیماری شوند، ضروری هستند.

 بیماران  ما به طور مرتب به کلینیک دندانپزشکی ما برای معاینه و تمیز کردن دندان‌ها در دوره‌های ۶ماهه مراجعه می‌کنند و توصیه می‌کنند که تمام دندان‌ها بررسی شوند. برای داشتن دهان، دندان‌ها و لثه‌های سالم، می‌توانید معاینات روتین را توسط پلی‌کلینیک سلامت دهان و دندان انجام دهید.

چرا معاینه روتین دندانپزشکی مهم است؟

چرا معاینه روتین دندانپزشکی مهم است؟

پلاک میکروبی دندانی مهم‌ترین عنصر زمینه‌ساز بیماری‌های دندانی مانند پوسیدگی دندان، بیماری‌های لثه، آبسه دندان و از دست دادن دندان است. پلاک که با تجمع بسیاری از باکتری‌ها و اسیدهای محصول باکتریایی در عرض چند روز سازماندهی می‌شود، منجر به بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان می‌شود.

حتی با مسواک زدن منظم و تمیز کردن رابط، پلاک می‌تواند در مناطقی که با برس لمس نمی‌شود جمع شود. پلاک نادیده گرفته راه را برای بیماری‌های دندانی هموار می‌کند. 6 ماه زمان کافی برای بروز بیماری لثه یا پوسیدگی دندان است.

پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه قبل از رسیدن به مراحل پیشرفته علائمی از خود نشان نمی‌دهند. درد اغلب زمانی رخ می‌دهد که التهاب شروع شود. زمانی که پوسیدگی اولیه بدون علامت باشد، با از دست دادن زمان کمتر و در صورت تشخیص زودهنگام بدون درد قابل درمان است. از دست دادن زمان در بیماری‌های دندانی هم آسایش و هم ضرر مالی را به دنبال خواهد داشت. به منظور محافظت از سلامت دهان و دندان خود، حتماً باید هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید که مرتباً شما را با اشعه ایکس یا عکس‌های داخل دهانی تحت نظر دارد.

معاینات روتین دندانپزشکی

معاینات روتین دندانپزشکی کودکان

پس از تکمیل رشد دندان‌های شیری، کودک باید به طور معمول هر شش ماه یک بار یا در فواصل زمانی توصیه شده توسط دندانپزشک به معاینه برده شود. در طی کنترل‌ها، عادات تغذیه‌ای کودکان مورد بررسی قرار می‌گیرد و توصیه‌های صحیح تغذیه‌ای ارائه می‌شود و اطلاعاتی در مورد نحوه اطمینان از بهداشت دهان و دندان داده می‌شود. هنگامی که کودک به سن مناسب رسید، از درمان‌های پیشگیرانه (فیشورسیلانت، فلوراید) استفاده می‌شود.

هر چند وقت یکبار باید برای داشتن معاینات روتین دندانپزشکی به دندانپزشک مراجعه کرد؟

مهم‌ترین شرط برای داشتن دندان و لثه سالم مراجعه منظم به دندانپزشک است. زیرا معاینه منظم دندانپزشکی مهم‌ترین عملی است که از بروز مشکلات جدی در آینده جلوگیری می‌کند. به این ترتیب می‌توانید در اولین دوره درمان‌های لازم را شروع کنید. معاینات روتین دندانپزشکی معمولاً باید هر 6 ماه یکبار انجام شود؛ بنابراین حتی اگر مشکلی ندارید، حتماً باید سالی دو بار به دندانپزشکی در تهرانپارس مراجعه کنید.

 

 

چه کسی باید برای معاینات روتین دندانپزشکی بیشتر به دندانپزشک  مراجعه کند؟

برخی از افراد باید بیش از دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنند. زیرا این افراد معمولاً بیمارانی هستند که سلامت دهان و دندان ضعیفی دارند و خطر ابتلا به بیماری لثه در آنها زیاد است.

گروه پرخطر به شرح زیر است:

 1. زنان حامله
 2. کسانی که مستعد پوسیدگی یا تشکیل پلاک هستند
 3. کسانی که دیابت دارند
 4. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند
 5. سیگاری‌ها
 6. کسانی که بیماری لثه دارند

نیازهای بهداشت دهان و دندان افراد و دفعات معاینات متفاوت است. به همین دلیل، همیشه باید با صحبت با دندانپزشک خود تصمیم بگیرید که چند بار باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. به این ترتیب سلامت دهان و دندان خود را به بهترین نحو حفظ خواهید کرد.

در معاینه دندانپزشک چه کارهایی انجام می‌شود؟

در معاینه دندانپزشک چه کارهایی انجام می‌شود؟

معاینات معمول دندانپزشکی به دلیل دنتوفوبیا، یعنی ترس، دائماً به تعویق می‌افتد؛ بنابراین، اول‌ازهمه، مهم است که دندانپزشکی را پیدا کنید که با او احساس راحتی کنید. پس از یافتن پزشک مناسب، باید معاینه دندانپزشکی را برای اهداف کنترلی انجام دهید.

در اولین ویزیت، دندانپزشک شما ابتدا می‌خواهد در مورد کل سابقه سلامتی شما بیاموزد. در مراجعات بعدی، اگر وضعیت سلامتی شما تغییر کرده باشد، برای شما مفید خواهد بود که به آنها بگویید. به این ترتیب کنترل‌ها و درمان‌های لازم به ایمن‌ترین شکل انجام خواهد شد. معاینات منظم دندان به تمیز و سالم ماندن دندان‌های شما برای مدت طولانی‌تری کمک می‌کند.

 مراحل انجام شده در معاینات روتین دندانپزشکی به شرح زیر است:

 

جرمگیری

معاینه دندان معمولاً شامل جرم‌گیری کامل دندان‌های شما توسط دندانپزشک شما می‌شود. با استفاده از وسایل مخصوص پلاک و جرم انباشته شده که می‌تواند باعث بیماری لثه، پوسیدگی، بوی بد دهان و سایر مشکلات زیر خط لثه شود پاک می‌شود. سپس دندانپزشک شما دندان‌های شما را جلا می‌دهد و تمیز کردن حرفه‌ای را نهایی می‌کند. مرحله جرم‌گیری حرفه‌ای برای سلامت دندان‌ها و لثه شما بسیار مهم است.

دندانپزشک شما دندان‌ها، لثه‌ها و دهان شما را به طور کامل معاینه می‌کند. اگر بیماری یا شرایطی وجود داشته باشد که نیاز به درمان داشته باشد، در این مرحله تشخیص داده می‌شود. هدف از معاینه حفاظت از سلامت دهان و دندان شما با تشخیص و درمان در اسرع وقت است.

 

اشعه ایکس

دندانپزشک؛ ممکن است با توجه به سن، بیماری و خطرات علائم، درخواست اشعه ایکس کند. از این طریق می‌توان مشکلات نامرئی را تشخیص داد. کیست، تومور و مشکلاتی مانند پوسیدگی بین دندان‌ها را می‌توان تشخیص داد. در صورت بارداری باید این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید. زیرا در این حالت فقط در مواقع اضطراری می‌توان عکس‌برداری با اشعه ایکس انجام داد.

شرایطی که باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید

شرایطی که باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید

اگر مشکل سلامت دهان و دندان دائمی دارید، دندانپزشک شما ممکن است ویزیت‌های مکرر را توصیه کند. اگر دندان درد، ناراحتی یا احساس عجیبی دارید، حتماً باید به پزشک خود مراجعه کنید. شرایطی که باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید به شرح زیر است:

 1. درد فک و سردردهای مداوم
 2. دندان‌های شکسته یا شکسته
 3. خونریزی یا تورم لثه
 4. خر و پف و نفس‌نفس‌زدن در هنگام خواب
 5. حساسیت ناگهانی
 6. دندان از دست رفته
 7. دندان‌قروچه

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *