مقالاتترمیم و زیبایی

علت پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان یک عفونت باکتریایی است که باعث می‌شود بافت‌های سخت دندان حل شده و از بین بروند. در این مقاله از اطلاعات پزشکان کلینیک دندانپزشکی یارا برای تکمیل اطلاعات استفاده شده است.

علت پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان و عوارض آن اولین علت از دست دادن دندان است. پوسیدگی دندان شایع ترین مشکل پاتولوژیک در بدن انسان است. عفونت پالپ دندان (پالپیت) عمدتاً توسط عفونت‌های باکتریایی ایجاد می‌شود که باعث ایجاد پوسیدگی ثانویه دندان است. پوسیدگی دندان می تواند در هر سطحی از دندان که در معرض دید باشد، رخ دهد.

برای درک بهتر این موضوع ابتدا اطلاعات مختصری در مورد ساختار دندان بیان می کنیم.

ساختار دندان

ساختار دندان به کیفیت و سختی بافت های دندانی مربوط است. بیماری ها و شرایط خاصی دارند که روی دندان ها تأثیر منفی می گذارند که می توانند فرد را در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دهند. در این موارد، دندان‌ها در برابر پوسیدگی آسیب‌پذیرتر هستند، زیرا مینای دندان نمی‌تواند از دندان محافظت کند. اگرچه ساختار دندان دلیل اصلی پوسیدگی دندان نیست، اما عامل مهمی در محافظت از دندان است.

عاج دندان بیشتر از ریشه در برابر پوسیدگی مقاوم است، زیرا مینای دندان فقط عاج دندان را پوشش میدهد. بنابراین، زمانی که سطح ریشه دندان در معرض تحلیل لثه یا بیماری پریودنتال قرار می گیرد، پوسیدگی دندانی راحت تر ایجاد می شود. همچنین، آناتومی هر دندان می تواند بر احتمال تشکیل پوسیدگی تأثیر بگذارد. در جایی که شیارهای رشد عمیق تر است، پوسیدگی بیشتری ایجاد می شود. علاوه بر این، اگر غذا بین دندان ها گیر کند، احتمال ایجاد پوسیدگی بیشتر است.

دلایل پوسیدگی دندان

  1. عامل عفونی

طیف گسترده ای از باکتری ها در دهان وجود دارد، اما مطالعات نشان می دهد که تنها چند نوع خاص از باکتری ها باعث پوسیدگی دندان می شوند: استرپتوکوک موتانس و لاکتوباسیل ها از جمله آنها هستند.

باکتری‌ها در اطراف دندان‌ها و لثه‌ها جمع می‌شوند و در مناطقی که کشش میکروسکوپی برای پلاک دندان ایجاد می‌کنند، شایع‌تر هستند.

  1. عامل مغذی

فاکتور تغذیه ای پوسیدگی دندان توسط کربوهیدرات های قابل تخمیر مانند ساکارز یا قند ایجاد می شود. باکتری های موجود در دهان این کربوهیدرات ها را از طریق فرآیندی به نام تخمیر به اسیدها (مانند اسید لاکتیک) تبدیل می کنند.

اگر این اسیدها برای مدتی با دندان در تماس باشند، می توانند باعث دمینرالیزاسیون شوند که همان انحلال مواد معدنی است. اگر دمینرالیزاسیون ادامه یابد، ممکن است مینای دندان را از بین ببرد و یک حفره در دندان ایجاد شود.

همچنین زمانی که غذاهای حاوی کربوهیدرات روی دندان‌ها باقی می‌مانند، پلاک دندانی ایجاد می‌شود. اساساً باکتری‌های موجود در دهان با استفاده از این کربوهیدرات‌ها رشد می‌کنند و اسیدهایی را تولید می‌کنند که به تدریج مینا و عاج دندان را از بین می‌برند و باعث پوسیدگی دندان می‌شوند.

عواقب پوسیدگی دندان
عواقب پوسیدگی دندان

عواقب پوسیدگی دندان

تمام پوسیدگی‌های دندانی از دمینرالزاسیون اسید باکتریایی اتفاق می‌افتد و دمیرینالیزاسیون اسید تنها زمانی اتفاق می‌افتد که پلاک باکتریایی روی دندان‌ها باقی بماند. پوسیدگی اغلب در مناطقی رخ می دهد که پلاک دندان تجمع پیدا کرده و تمیز کردن آنها دشوارتر است:

  1. نواحی عمیق
  2. شکاف‌ها یا حفره‌های روی سطح اکلوزال (یا جویدنی)
  3. مولرها و پرمولرها
  4. نواحی بین دندانی یا نواحی اینتر پروگزیمال

در مناطقی که به راحتی با مسواک تمیز می شوند، مانند سطوح قدامی و خلفی دندان ها، پوسیدگی کمتری ایجاد می شود.

یک دندان باید برای مدت معینی در معرض عوامل کاردیوژنیک قرار گیرد تا پوسیدگی دندان ایجاد شود. همچنین فراوانی قرار گرفتن دندان ها در محیط اسیدی بر احتمال ایجاد پوسیدگی تأثیر می گذارد. فرآیند پوسیدگی عواقب اجتناب ناپذیری ندارد و افراد مختلف بسته به عوامل مختلف به درجات مختلفی مستعد پوسیدگی دندان خواهند بود:

  • شکل دندان ها
  • عادات نکات بهداشتی برای سلامت دهان و دندان
  • ظرفیت بافری بزاق بیماران که می تواند محیط اسیدی ایجاد شده توسط تخمیر باکتریایی را متعادل کند

عللی که باعث افزایش پوسیدگی دندان می شود

کاهش سرعت جریان بزاق با افزایش پوسیدگی همراه است زیرا خاصیت بافری پوسیدگی برای متعادل کردن محیط اسیدی ایجاد شده توسط تخمیر اسیدی ، عملکرد مناسبی ندارد.

در نتیجه، شرایط پزشکی که میزان بزاق تولید شده توسط غدد بزاقی را کاهش می دهد (به عنوان مثال، سندرم شوگرن، دیابت ملیتوس و غیره)، داروهایی مانند آنتی هیستامین ها و داروهای ضد افسردگی یا پرتودرمانی سر و گردن نیز می توانند جریان بزاق را مختل کنند. کاهش جریان بزاق و خشکی دهان، احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می دهد.

سایر عوامل موثر در پوسیدگی دندان عبارتند از مصرف دخانیات، قرار گرفتن در معرض سرب در دوران نوزادی ، رژیم غذایی نامناسب و غیره.

قیمت درمان پوسیدگی دندان

پس از شروع پوسیدگی دندان ، پوسیدگی به سرعت پیشرفت می کند. هنگامی که پوسیدگی دندان قبل از رسیدن به محفظه پالپ درمان شود، می توان برای مدت طولانی از آن دندان استفاده کرد. پرکردن دندان اولین انتخاب در درمان پوسیدگی دندان است. دندان‌هایی که با پر کردن دندان‌ درمان می‌شوند، ساختاری دارند که می‌توانید از آن‌ها به عنوان دندان خود استفاده کنید.

درمان ریشه دندان ممکن است برای پوسیدگی پیشرونده دندان مورد نیاز باشد. درمان ریشه هم گرانتر است و هم زمان بیشتری می برد. موفقیت درمان ریشه ، به اندازه پوسیدگی دندان بستگی دارد. گرفتگی یا کج بودن کانال دندان تاثیر منفی بر موفقیت درمان ریشه دارد.

وقتی صحبت از قیمت درمان به میان می‌آید، قیمت پر کردن دندان ارزان‌تر از قیمت درمان ریشه است. قیمت درمان ریشه تقریباً سه برابر بیشتر از قیمت پر کردن دندان است.

نباید فراموش کرد که پس از درمان ریشه دندان باید روکش دندان روی آن اعمال شود. دندان های درمان شده با کانال ریشه به مرور زمان خشک و شکننده می شوند. به همین دلیل پس از درمان دندان درد ، باید روکش دندان قراد داده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

دکمه بازگشت به بالا