همه چیز در رابطه با کامپوزیت دندان

483928493824

کامپوزیت دندان چیست

حفظ لبخند سالم به معنای چیزی بیشتر از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه است. متأسفانه، حتی با مراقبت کامل در خانه، دندان های شما همچنان می توانند از پوسیدگی، پوسیدگی یا سایر مسائل رنج ببرند. چک‌آپ‌های منظم مهم هستند، بنابراین می‌توانید دریابید که آیا برای اصلاح یا کاهش این مشکلات باید از طریق کارهای دندانپزشکی بیشتر از سلامت دهان خود حمایت کنید یا خیر. همانطور که برای بسیاری از بیماران معمول است، برخی از اصطلاحات تخصصی مورد استفاده در دندانپزشکی می تواند شما را با سوالاتی مانند “کامپوزیت دندانی چیست؟”

کامپوزیت های دندانی از جمله عبارات رایجی هستند که احتمالاً در صورت نیاز به کارهای جزئی دندانپزشکی می شنوید، اما واقعاً چه هستند؟ شما می خواهید تا آنجا که می توانید آگاه و آماده باشید، بنابراین به خواندن ادامه دهید تا در مورد این مواد رایج و نحوه اعمال آن در مراقبت از شما بیاموزید.

کامپوزیت دندان مخلوطی از رزین یا ترکیبی از شیشه و پلاستیک است. این به دلیل پایداری و ایمنی آن در روش های دندانپزشکی از جمله پر کردن حفره، ترمیم و تغییر شکل زیبایی بسیار محبوب است. برخلاف پرکننده‌های فلزی گذشته، کامپوزیت مزیت زیبایی شناختی زیادی نیز دارد. همچنین می‌توان آن را تقریباً به طور یکسان با سایه دندان خود تطبیق داد، به طوری که پس از قرار دادن، تقریباً غیرقابل تشخیص است.

نحوه استفاده از کامپوزیت دندان

اغلب از کامپوزیت دندان برای پر کردن حفره ها استفاده می شود، اما می تواند برای بهبود ظاهر دندان های تغییر رنگ یا بدشکل نیز استفاده شود. این به صورت لایه ای اعمال می شود، با نور تخصصی برای سفت شدن هر پوشش استفاده می شود، سپس به شکل و جلا داده می شود تا با دندان مطابقت داشته باشد. این مورد توسط دندانپزشکان ترجیح داده می شود زیرا نتایج طبیعی و چسبناکی را ارائه می دهد. کامپوزیت از ساختار طبیعی دندان پشتیبانی می کند و به محافظت در برابر بریدگی، شکستگی و تغییرات دما (در مورد دندان های حساس) کمک می کند.

پر کردن کامپوزیت دندان چیست؟

هنگامی که دندانپزشک حفره ای را پیدا می کند و پر کردن را توصیه می کند، احتمالاً بیمار سؤالاتی خواهد داشت. پر کردن چگونه خواهد بود؟ چقدر هزینه دارد؟ پاسخ به این سوالات بستگی به نوع مواد استفاده شده در پر کردن دارد و برای آن چند گزینه وجود دارد.

پرکننده‌های آمالگام که از فلز نقره‌ای رنگ ساخته شده‌اند، بیش از 100 سال است که برای ترمیم موفق دندان‌ها استفاده می‌شوند. این روزها اما محبوب ترین نوع پرکردن در بین دندانپزشکان و بیماران، کامپوزیت همرنگ دندان است. کامپوزیت های دندانی که برای مطابقت با رنگ دندان بیمار طراحی شده اند، می توانند دندان ها را بدون تاثیر بر لبخند بیمار ترمیم کنند. کامپوزیت ها نسبت به پرکردگی های نقره سنتی هزینه بیشتری دارند و دوام کمی دارند – اما بیماران و دندانپزشکان همچنان آنها را به دلیل توانایی آنها در ترکیب یکپارچه با رنگ دندان آسیب دیده ترجیح می دهند. و خبر خوب این است که بیشتر طرح های بیمه دندان پرکننده های کامپوزیت را پوشش می دهند.

کامپوزیت های دندانی

کامپوزیت های دندانی از رزین ساخته شده اند که پلیمری سخت و مصنوعی است. رزین با ذرات شیشه یا کوارتز مخلوط می شود تا ترمیم دندان سخت و همرنگ دندان ایجاد شود. مواد کامپوزیت در چندین رنگ سفید موجود است که به دندانپزشک اجازه می دهد تا کاملاً با دندان بیمار مطابقت داشته باشد. پرکردن کامپوزیت برای بیشتر نواحی دهان، حتی روی دندان های جلویی که ظاهر آن از اهمیت بیشتری برخوردار است، مناسب است.

از آنجایی که کامپوزیت ها مستقیماً به دندان می چسبند، دندانپزشکان اغلب هنگام آماده کردن دندان برای پر کردن، نیاز به برداشتن کمتری از دندان دارند. به همین دلیل، پرکننده های کامپوزیت اغلب کوچکتر از آمالگام هستند.

43828493284932

دریافت پرکننده کامپوزیت

هنگامی که دندانپزشک و بیمار در مورد برنامه درمانی به توافق رسیدند، دریافت پر کردن کامپوزیت چگونه است؟ مانند هر درمان حفره، پر کردن کامپوزیت با برداشتن پوسیدگی دندان شروع می شود. اگر حفره خیلی کوچک نباشد، دندانپزشک با بی حس کردن ناحیه دهان بیمار با بی حسی موضعی شروع می کند. این از ناراحتی در طول عمل جلوگیری می کند. سپس با استفاده از یک مته کوچک، پوسیدگی دندان را بدون درد از بین می برند.

سپس، دندانپزشک ناحیه را خشک می‌کند و از یک ماده اچینگ استفاده می‌کند تا آن ناحیه را کاملا تمیز و زبر کند تا آن را برای باندینگ آماده کند. اکنون زمان استفاده از مواد کامپوزیت برای ترمیم دندان است.

دندانپزشک با استفاده از تکنیک ها و محصولات خاص، کامپوزیت را به صورت لایه ای در داخل دندان دریل شده قرار می دهد. آنها هر لایه را شکل می دهند، سپس از نور آبی و فرابنفش کیورینگ روی دندان استفاده می کنند. نور پرکردگی را در جای خود سفت می کند و آن را به دندان می چسباند. قرار دادن مواد در لایه ها به اطمینان از سفت شدن و سفت شدن کل پرکردگی کمک می کند و دندانپزشک را قادر می سازد کامپوزیت را برای مطابقت با شکل طبیعی دندان قالب بزند.

پس از قرار دادن پر کردن کامپوزیت، دندانپزشک بایت بیمار را بررسی می کند تا مطمئن شود که پرکردگی خیلی بالا نیست و بایت طبیعی است. آنها ممکن است لکه های ناهموار یا لکه هایی را که بیرون زده اند بریزند.

فرآیند پر کردن نسبتاً سریع است و معمولاً کمتر از یک ساعت طول می کشد. دهان بیمار ممکن است تا چند ساعت بعد از عمل بی حس شود. دندانپزشک دستورالعمل هایی را درباره زمان ایمن بودن از سرگیری غذا ارائه می دهد.

مزایا و معایب پر کردن کامپوزیت

دلایل زیادی وجود دارد که کامپوزیت ها به محبوب ترین نوع پرکننده تبدیل شده اند که بارزترین آنها ظاهر است. پرکردگی های کامپوزیت از نظر رنگ با دندان بیمار مطابقت دارند، می توانند به شکل طبیعی قالب گیری شوند و عملاً قابل توجه نیستند.

 1. کاملاً با رنگ و شکل دندان مطابقت داشته باشد
 2. ممکن است در مقایسه با سایر انواع پرکننده ها نیاز به برداشتن دندان کمتری داشته باشد
 3. به دندان بچسبد و در چند ثانیه سفت شود. احتمال سقوط کمتر
 4. در صورت آسیب قابل تعمیر است

معایب کامپوزیت ها نسبت به سایر گزینه ها عبارتند از:

 1. گرانتر از پر کردن آمالگام (فلز).
 2. می تواند به مرور زمان توسط قهوه، شراب و غیره لکه دار شود.
 3. زودتر از پرکننده های فلزی فرسوده شوند
 4. قرار دادن ممکن است بیشتر از پر کردن فلزی طول بکشد و به مهارت بیشتری نیاز دارد.

انواع پرکردن دندان

اگرچه پر کردن رزین کامپوزیت بسیار محبوب است، بیماران و دندانپزشکان انتخاب های مختلفی در مورد مواد پرکننده دارند. اینها از نظر ظاهر و هزینه متفاوت هستند. همچنین مهم است که قبل از نیاز به تعمیر یا تعویض، انواع مختلف پرکننده‌ها چقدر طول بکشد.

پر کردن آمالگام ترکیبی از فلزات مختلف از جمله نقره، قلع، مس و جیوه است. آنها بسیار بادوام و کم هزینه ترین گزینه هستند، اما رنگ نقره ای آنها آنها را بسیار به چشم می آورد. برای اینکه آمالگام ها در جای خود باقی بمانند، ممکن است دندانپزشک نیاز به برداشتن مقدار بیشتری از دندان در طول فرآیند پر کردن داشته باشد. اگرچه ثابت شده است که پرکننده‌های آمالگام کاملاً بی‌خطر هستند، اما این واقعیت که حاوی جیوه هستند، برخی از بیماران را نگران می‌کند تا ماده دیگری را انتخاب کنند.

483928948392
Mouth care

معایب کامپوزیت

انقباض کامپوزیت و پوسیدگی ثانویه: در گذشته، رزین‌های کامپوزیت در طول پخت دچار انقباض قابل توجهی می‌شدند که در نتیجه یک رابط پیوند کمتری ایجاد می‌کرد. انقباض امکان ریزنشت را فراهم می کند که اگر به موقع تشخیص داده نشود، می تواند باعث پوسیدگی ثانویه شود که مهمترین عیب دندانی ترمیم های کامپوزیت است. در یک مطالعه بر روی 1748 ترمیم، خطر پوسیدگی ثانویه در گروه کامپوزیت 3.5 برابر خطر پوسیدگی ثانویه در گروه آمالگام بود. بهداشت خوب دندان و معاینات منظم می تواند این نقص را کاهش دهد. اکثر کامپوزیت های میکروهیبرید و نانوهیبرید دارای انقباض پلیمریزاسیون بین 2% تا 3.5% هستند. انقباض کامپوزیت را می توان با تغییر ترکیب مولکولی و جرمی رزین کاهش داد. در زمینه مواد ترمیمی دندان، کاهش انقباض کامپوزیت با موفقیت انجام شده است. در میان جدیدترین مواد، رزین سیلوران انقباض پلیمریزاسیون کمتری نسبت به دی متاکریلات ها نشان می دهد.

مهارت و آموزش مورد نیاز پزشک:

نتایج موفقیت‌آمیز در پر کردن کامپوزیت مستقیماً با مهارت‌ها و تکنیک قرار دادن پزشک مرتبط است. به عنوان مثال، یک سد لاستیکی برای دستیابی به طول عمر و نرخ شکستگی پایین مشابه آمالگام در حفره‌های کلاس دوم پروگزیمال مهم در نظر گرفته می‌شود.

نیاز به خشک نگه داشتن ناحیه کار در دهان:

دندان آماده شده باید هنگام استفاده و خشک شدن مواد رزین کاملاً خشک (عاری از بزاق و خون) باشد. خشک نگه داشتن دندان های عقب دشوار است. خشک نگه داشتن دندان آماده شده همچنین می تواند برای هر کاری که شامل درمان حفره ها در خط لثه یا زیر آن است دشوار باشد،

کامپوزیت های مستقیم دندان را می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 1. آماده سازی حفره پرکننده
 2. پر کردن شکاف (دیاستم) بین دندان ها با استفاده از پوشش پوسته یا
 3. تغییر شکل جزئی دندان ها
 4. تاج های جزئی روی دندان های تکی
 5. مکانیسم های تنظیم کامپوزیت های رزین

پیوند کامپوزیت دندان چیست؟

باندینگ کامپوزیت (همچنین به عنوان باندینگ دندان شناخته می شود) راه حلی را برای آسیب های جزئی یا شکاف در دندان ها ارائه می دهد. هنگامی که به عنوان یک درمان زیبایی انجام می شود، در NHS در دسترس نیست،

باندینگ دندان معمولاً برای پرکردن براده‌ها، شکستگی‌ها یا شکاف‌های بین دندان‌ها یا برای رفع تغییر رنگ استفاده می‌شود.

یک رزین کامپوزیت به دندان چسبانده می شود و برای بازیابی ظاهر اولیه آن شکل می گیرد. رنگ رزین با دندان‌های شما مطابقت دارد، بنابراین به نظر می‌رسد که بخشی طبیعی از دندان است.

باندینگ کامپوزیت می تواند به شما کمک کند لبخندی را که از آن شادتر هستید به دست آورید.

دکمه بازگشت به بالا