پروتز های دندانی (دندان مصنوعی)

549334859435894

دندان مصنوعی چیست؟

برای جایگزینی دندان از دست رفته، گزینه‌های کمی وجود دارد. دو گزینه اصلی برای جایگزینی ناحیه از دست رفته وجود دارد:

  • جایگزینی ثابت
  • جایگزینی غیر ثابت.

اگر چیزی می‌خواهید که در دهان ثابت شود، گزینه‌ای از پل یا ایمپلنت دارید. در غیر این صورت، برای گزینه غیر ثابت، دندان مصنوعی می‌تواند گزینه شما باشد. در این مقاله در مورد دندان مصنوعی صحبت خواهیم کرد.

به طور عمده چهار نوع دندان مصنوعی وجود دارد:

  1. پروتز پارسیل
  2. دندان مصنوعی کامل
  3. پروتز پارسیل فوری
  4. پروتز کامل فوری.

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی اطفال در تهرانپارس

 

1 دندان مصنوعی جزئی:

برای جایگزینی دندان از دست رفته، اگر با استفاده از پروتز مشکلی ندارید، پروتز جزئی ممکن است گزینه‌ای برای شما باشد. برای اینکه پروتز کار کند، تمام دندان‌های باقی مانده باید از نظر پوسیدگی و مشکلات پریودنتال در شرایط خوبی باشند. به طور معمول، اگر تعداد قابل توجهی از دندان‌ها را از دست داده‌اید، پروتز پارسیل در مقایسه با ایمپلنت یا بریج از نظر مالی گزینه بهتری برای شما خواهد بود. برای اینکه پروتز پارسیل کار کند، باید به صورت دو طرفه حمایت شود، به این معنی که باید دندان‌هایی در هر دو طرف وجود داشته باشد که از پروتز حمایت کنند. بدون تکیه گاه دو طرف دهان، پروتز به‌مرورزمان بسیار متزلزل می‌شود و دندان‌های نگهدارنده تمایل به لق شدن دارند و به همین دلیل دندان‌های نگهدارنده را از دست می‌دهید. برای هر دندان مصنوعی جزئی، دو نوع مختلف از مواد پروتز وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد. یکی از آنها پروتز مبتنی بر بافت است که در آن هیچ گیره فلزی وجود ندارد. اگر بیشتر به زیبایی اهمیت می‌دهید ممکن است خوب باشد، اما پروتز می‌تواند کمی شل و به اندازه کافی پایدار باشد. گزینه دیگر، پروتز دندانی است که دارای گیره فلزی ریخته گری شده است. پروتز پارسیل مبتنی بر فلز ریخته گری ممکن است به دلیل نمایان شدن گیره فلزی چندان زیبایی نداشته باشد، اما برای اکثر موارد گزینه بهتری است؛ زیرا پروتز می‌تواند پایدارتر باشد. هزینه آزمایشگاه برای این دندان مصنوعی تا حدودی بالاتر است و دندانپزشک شما ممکن است برای این گزینه هزینه اضافی دریافت کند.

برای اینکه پروتز پارسیل کار کند، باید تمام دندان‌های باقی‌مانده را در فرم خوبی داشته باشید. اگر نیاز به پر کردن، کشیدن، کانال ریشه، تاج کاری دارید که باید انجام شود، تمام این کارها باید حتی قبل از شروع پروتز انجام شود. هنگامی که پروتز خود را دریافت کردید و هر گونه تغییر در دندان‌های باقی مانده می‌تواند روی پروتز شما تأثیر بگذارد. برای مثال، اگر در نهایت دندانی را از دست بدهید که توسط پروتز حمایت می‌شود، ممکن است پروتز شما در آن باقی نماند و در نهایت نیاز به گرفتن دندان جدید داشته باشید؛ بنابراین بسیار مهم است که تمام دندان‌های باقی مانده از نظر پوسیدگی و مسائل مربوط به پریودنتال در شرایط خوبی باشند.

اگر در نهایت قبل از گرفتن دندان مصنوعی پارسیل کشیدن دندان، بسیار مهم است که حداقل 6 هفته قبل از شروع پروتز پارسیل صبر کنید. هنگامی که دندان خود را از دست می‌دهید، استخوان شما تغییر می‌کند؛ زیرا تغییر استخوان باید قبل از شروع پروتز ثابت شود. اگر پروتز خود را خیلی زود شروع کنید، ممکن است تا زمانی که پروتز شما آماده شود، استخوان شما به طور قابل توجهی تغییر کرده باشد و ممکن است پروتز شما به خوبی روی هم نخورد. ارزش آن را دارد که حداقل 6 هفته صبر کنید.

بیشتر بخوانید:  افزایش طول تاج دندان

با این حال، شرایطی وجود دارد که باید دندان‌ها را درآورید و نمی‌خواهید بدون دندان باشید. در این مورد، پروتز پارسیل فوری ممکن است نشان داده شود. به جای اینکه 6 هفته بعد از کشیدن صبر کنید، با این فرض که استخوان شما بعد از کشیدن چگونه خواهد بود، پروتز را قبل از کشیدن دندان درست می‌کنید؛ بنابراین دندانپزشک شما قبل از کشیدن دندان مصنوعی شروع به ساختن می‌کند و در زمان کشیدن دندان مصنوعی خود را می‌پوشید. با این حال، از آنجایی که استخوان شما بعد از کشیدن دندان در حال تغییر است، دندان مصنوعی شما ممکن است باعث درد شود و خیلی خوب روی آن قرار نگیرد. ممکن است به مقداری روکش دندان مصنوعی نیاز باشد، در غیر این صورت ممکن است به یک پروتز دائمی جدید نیاز باشد.

مگر اینکه واقعاً با دوره انتظار 6 هفته‌ای مخالف باشید، بهترین کار این است که قبل از شروع پروتز، صبر کنید تا استخوان تثبیت شود. به این ترتیب، پروتز شما بهتر روی آن قرار می‌گیرد و ممکن است درد کمتری ایجاد کند، ناگفته نماند که با این روش می‌توانید پول بیشتری را پس انداز کنید.

84938295495

2. دندان مصنوعی کامل

1. پروتز کامل و پروتز کامل فوری:

 

اگر تمام دندان‌ها را از دست داده‌اید، پروتز کامل ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد. برای اینکه پروتز کامل در دهان شما بماند، باید مقداری استخوان باقی مانده به نام برجستگی باقیمانده داشته باشید. تحلیل استخوان پس از استخراج اتفاق می‌افتد. برای بیان ساده، استخوان شما از دندان‌ها پیروی می‌کند. اگر دندان‌هایتان از دست رفته باشد، استخوان اطراف دندان جذب شده و از بین می‌رود. اگر دندان‌های خود را برای مدت طولانی از دست داده‌اید، ممکن است استخوان برجستگی زیادی باقی نمانده باشد و ممکن است بخواهید نیاز به اوردنچر ایمپلنت داشته باشید. در قوس فوقانی، معمولاً تحلیل استخوان به اندازه کافی حداقل است، بنابراین نیازی به ایمپلنت ندارید، اما در قوس پایین، تحلیل استخوان معمولی به اندازه کافی قابل توجه است، بنابراین ممکن است برای حمایت از پروتز به ایمپلنت نیاز داشته باشید.

می‌توانید دندان مصنوعی بگیرید یا در صورت نیاز به ایمپلنت همراه با دندان مصنوعی.

شرایطی وجود دارد که شما نیاز به کشیدن دندان دارید. هنگامی که دندانتان را می‌کشید، استخوان شما تغییر می‌کند. حتی قبل از شروع پروتز، تغییر استخوان باید تثبیت شود. اگر پروتز خود را خیلی زود شروع کنید، ممکن است تا زمانی که پروتز شما آماده شود، استخوان شما به طور قابل توجهی تغییر کرده باشد و ممکن است پروتز شما به خوبی روی هم نخورد. ارزش آن را دارد که حداقل 6 هفته صبر کنید.

با این حال، شرایطی وجود دارد که باید دندان‌ها را درآورید و نمی‌خواهید بدون دندان باشید. در این مورد، پروتز کامل فوری ممکن است نشان داده شود. به جای اینکه 6 هفته بعد از کشیدن صبر کنید، با این فرض که استخوان شما بعد از کشیدن چگونه خواهد بود، پروتز را قبل از کشیدن دندان درست می‌کنید؛ بنابراین دندانپزشک شما قبل از کشیدن دندان مصنوعی شروع به ساختن می‌کند و در زمان کشیدن دندان مصنوعی خود را می‌پوشید. با این حال، از آنجایی که استخوان شما بعد از کشیدن دندان در حال تغییر است، دندان مصنوعی شما ممکن است باعث درد شود و خیلی خوب روی آن قرار نگیرد. ممکن است به مقداری روکش دندان مصنوعی نیاز باشد، در غیر این صورت ممکن است به یک پروتز دائمی جدید نیاز باشد.

مگر اینکه واقعاً با دوره انتظار 6 هفته‌ای مخالف باشید، بهترین کار این است که قبل از شروع پروتز، صبر کنید تا استخوان تثبیت شود. به این ترتیب، پروتز شما بهتر روی آن قرار می‌گیرد و ممکن است درد کمتری ایجاد کند، ناگفته نماند که با این روش می‌توانید پول بیشتری را پس انداز کنید.

روند عمومی

دندان مصنوعی تقریباً 1.5 ماه طول می‌کشد تا پروسه‌اش تمام شود که یک فرایند طولانی است. شما به طور دوره‌ای برای هر مرحله چندین بار نزد دندانپزشک خود خواهید رفت. بسته به دندانپزشک خود، ممکن است پرداخت را در طول فرایند تقسیم کنید.

اولین قدم برداشتن اثری از قوس و قوس مقابل است. گام دوم این است که پایه یا چارچوب را امتحان کنید تا مطمئن شوید که نقطه درد وجود ندارد یا مطمئن شوید که پروتز به خوبی بر روی آن قرار دارد. برای پروتز کامل، ارتفاع عمودی صورت شما باید اندازه گیری شود. مرحله سوم نصب دندانه‌ها است تا بتوانید ببینید قبل از ساختن نهایی چگونه به نظر می‌رسند. در طول هر مرحله قبلی، مهم است که اگر چیزی وجود دارد که دوست ندارید یا چیزی است که می‌خواهید تغییر دهید، به دندانپزشک خود اجازه دهید. در حین نصب دندان‌ها، می‌توانید ببینید که چگونه به نظر می‌رسند و این آخرین فرصت برای شما است که در صورت تمایل به هرگونه تغییر، به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

هر زمان که یک دندان مصنوعی جدید می‌گیرید، مدتی طول می‌کشد تا به آن عادت کنید. همچنین، ایجاد مقداری درد طبیعی است. ممکن است نیاز به چند تنظیم داشته باشد تا خوب جا بیفتد. در بعضی مواقع ممکن است نیاز به ریل دندان مصنوعی باشد.

8594935849385

فلیپر یا باله:

باله یک دندان مصنوعی موقت است، معمولاً فقط برای زیبایی استفاده می‌شود. اگر در نهایت دندان‌های جلویی را می‌کشید و می‌خواهید بلافاصله بعد از آن چیزی پر شود، باله می‌تواند یک یا دو ناحیه از دست رفته را به طور موقت جایگزین کند. فلیپر مانند پروتز جزئی فوری است؛ اما روشی مقرون به‌صرفه‌تر برای جایگزینی موقت برای اهداف زیبایی است.

مراقبت از دندان مصنوعی:

هنگامی که پروتزها در جای خود قرار گرفتند، بیماران بسیار تشویق می‌شوند که به درستی از دندان‌ها و لثه‌ها مراقبت کنند. درست مانند دندان‌های طبیعی، دندان‌های مصنوعی و همچنین لثه‌ها و زبان باید دو بار در روز مسواک شوند. نخ دندان کشیدن منظم نیز برای از بین بردن زباله‌های بین دندانی مورد نیاز است. اگرچه دندان‌های مصنوعی مستعد پوسیدگی نیستند، اما تجمع پلاک همچنان می‌تواند باعث مشکلات لثه و بوی بد دهان شود. در طی یک دوره زمانی، ممکن است به دلیل سایش طبیعی، پروتزها نیاز به روکش، بازسازی یا بازسازی داشته باشند. ویزیت دندانپزشکی هر شش ماه یکبار نیز ضروری است تا دندانپزشک شما بتواند به طور منظم بر تناسب دندان مصنوعی نظارت کند و علائم مشکلات دندانی را بررسی کند.

دکمه بازگشت به بالا