89543859893458

لمینت دندان پوسته نازکی است که از مواد همرنگ دندان با توجه به نیاز فرد طراحی شده است. این پوسته ها به سطح جلویی دندان ها چسبانده می شوند تا رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ها را تغییر دهند و ظاهر آن ها را بهبود بخشند.

لمینت سرامیکی متشکل از لایه های نازک مختلف پرسلن است که با مینای دندان طبیعی و یک لایه چسب جایگزین شده است. برخلاف تصور عموم، برای ساخت لمینت سرامیکی نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک خصوصی، تنها آماده سازی محدودی برای جاسازی لمینت ها بدون آسیب رساندن به دندان های طبیعی کافی است.

عملکرد صحیح لمینت و زیبایی نیز مهم است و چسبندگی صحیح و محکم دندان های طبیعی و لمینت چینی ضروری است. دندانپزشک پس از نصب با دادن پرتو مخصوص تا زمانی که لمینت محکم شود از رزین های حساس به نور استفاده می کند.

سلامت دندان ها در زندگی سالم افراد اهمیت زیادی دارد. درمان های اعمال شده در زمینه سلامت دندان با استفاده از گزینه های مختلف همراه با پیشرفت های تکنولوژیکی انجام می شود. برای سلامت دندان، درمان ریشه، کاربردهای پروتز، گزینه های پوشش دندان به عنوان روش های مختلف درمانی استفاده می شود. برای داشتن ظاهر بهتر دندان، فرآیندهای پوشش دهی انجام می شود. روش روکش لمینت دندان زمانی استفاده می شود که مراقبت و کنترل دندان ها به طور منظم انجام نشود.

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی اطفال در تهرانپارس

پوشش لمینت چیست؟

روکش دندان لمینت شده که به عنوان کاربرد روکش برگ شناخته می شود، عموماً به عنوان روکش برگ چینی شناخته می شود. با اعمال کمترین نازک شدن بر روی بافت دندان انجام می شود. بر روی سطح دندان با ضخامت 0.7 میلی متر سوهان انجام می شود و سپس لامینا ونیر به این ناحیه چسبانده می شود.

بسیاری از افراد به طور منظم از دندان های خود مراقبت نمی کنند و با گذشت زمان رنگ آنها شروع به تغییر می کند. دستیابی به سفیدی مطلوب دندان ها پس از مدت زمان مشخصی مشکل است. اگر در فرآیندهای سفید کردن دندان به رنگ دلخواه نرسید، از روکش لمینت دندان استفاده می شود تا دندان ها سفید به نظر برسند. این روش برای اصلاح ظاهر دندان‌های فرسوده، ترکیب شرایط گسسته بین دندان‌های جلویی، بهتر دیده شدن دندان‌های ناسالم، آسیب‌دیده، شکسته و لکه‌دار استفاده می‌شود. تیره شدن دندان ها ممکن است پس از درمان ریشه یا از دست دادن پرکردگی رخ دهد. برای از بین بردن این تیرگی ها و جلوگیری از ظاهر شدن تصویر سیاه از بیرون از روش های پوشش استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: مراحل ایمپلنت دندان

پوشش لمینیت برای چه کسانی اعمال می شود؟

دندان‌های لمینت شده عمدتاً توسط بیمارانی ترجیح داده می‌شود که می‌خواهند دندان‌هایی مرتب با انتظارات زیبایی شناختی بالا داشته باشند. به طور خاص، لمینت راه حل بهینه برای مواردی است که شامل تغییر رنگ دائمی ناشی از مصرف آنتی بیوتیک، چروکیدگی جزئی، مشکلات شکل یا فرم، بریدگی یا شکستگی دندان ها، ظاهر غیر یکنواخت و همچنین درمان بیش از حد پرکننده ها یا کانال درمانی است.

همچنین لمینت ونیر عموماً برای افرادی استفاده می شود که دارای اختلال ظاهری زیبایی در دندان های جلویی خود هستند. برای انجام این روش ها ابتدا بیمار باید بالای 18 سال سن داشته باشد. برخی موقعیت ها از استفاده از روکش های لمینت شده دندان جلوگیری می کنند. از جمله این موانع می توان به عادت جویدن ناخن، اختلال فک، عادت به فشردن دندان ها هنگام خواب، ناراحتی در جویدن مداد، بیماری دندان قروچه اشاره کرد. استفاده از لمینت برای افراد مبتلا به این بیماری اعمال نمی شود.

علاوه بر این، روکش ها را نباید برای افرادی که دچار تحلیل لثه پیشرفته هستند استفاده کرد. قبل از شروع روکش دندان، تمام بیماری های دندان باید درمان شوند. در مواردی که بیمار مشکل دندانی نداشته باشد، مراحل لمینت دندان در 2 یا 3 جلسه انجام می شود. تقریباً 1 تا 2 هفته طول می کشد. در جلسه اول مراقبت از دندان ها و اندازه گیری آنها انجام می شود. در جلسه دوم روکش های لمینت شده بر روی دندان ها چسبانده می شوند. در جلسه سوم کنترل کلی انجام می شود. روکش های برگ لمینت که به درستی در جای خود چسبانده شده اند، دوباره نمی ریزند.

آیا لمینت دندان می تواند دندان های شما را خراب کند؟

خیر، اگر دندانپزشک شما متخصص زیبایی با تجربه باشد و تجربه کافی داشته باشد، دندان های طبیعی شما آسیب نمی بینند. دندانپزشک شما از شما می خواهد که از دهان و فک خود رادیوگرافی عمومی بگیرید و دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شود لمینت های دندان برای شما مناسب هستند. اگر دندانپزشک شما تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه های دیگری مانند کامپوزیت ونیر، باندینگ، ارتودنسی، سفید کردن دندان یا فقط فرم دادن به دندان را توصیه می کند.

تا زمانی که بهترین راه را انتخاب نکنید، باید اطلاعات کافی در مورد همه گزینه ها داشته باشید.

مزایای لمینت دندان

مزایای لمینت دندان

مزایای لمینت دندان

تشخیص تفاوت بین لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است، زیرا لمینت برای همه افراد مانند دندان اصلی و به صورت جداگانه ساخته شده است. لمینت ها برخلاف دندان های طبیعی در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند، زیرا در ساخت آنها از مواد با تکنولوژی بالا استفاده شده است.

لامیناها می توانند سفیدی بالایی برای تیره ترین دندان هایی که در برابر سایر درمان های سفید کننده مقاوم هستند، فراهم کنند.

معایب لمینت دندان

ساخت لمینت سرامیکی زمان بر است و نصب لمینت را حداقل یک هفته به تاخیر می اندازد. در صورتی که لمینت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا از بین رفته باشد، بیمار می تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. با وجود پایداری بالا، لمینت ها می توانند شکننده باشند.

مانند دندان های طبیعی، لمینت نباید تحت فشار باشد. برای مثال، باید از جویدن ناخن، خوردن یخ یا باز کردن عصا با لامینه خودداری کنید.

در استفاده از دندان های لمینت چه اقداماتی باید رعایت شود؟

ونیرهای لمینت در صورت انجام تعمیرات لازم برای سالیان طولانی بادوام هستند. بیمار باید به طور مرتب روکش ها را صبح با حرکات دایره ای مسواک بزند و در صورت نیاز برای مراقبت های لازم از دندان های معمولی از نخ دندان معمولی استفاده کند.علاوه بر این؛

  1. دهانشویه ها می توانند برای تکمیل مراقبت های منظم از دهان استفاده شوند.
  2. از دندان های دارای روکش لمینت نباید برای گاز گرفتن و جویدن غذاهای سفت استفاده شود.
  3. عادات ناخن خوردن و جویدن مداد باید کنار گذاشته شود.
  4. در موارد ساییدن یا فشردن منظم دندان ها نباید از استفاده از صفحه شب غافل شد.

روش لمینت دندان

گزینه های روکش دندان، یکی از روش های درمان دندان، یکی از روش های درمانی ترجیح داده شده در سال های اخیر است. به لطف پیشرفت های تکنولوژیکی، روکش لمینیت دندان و سایر روش های روکش به طور موثر انجام می شود. تمام مراحل درمانی لازم برای دندان ها باید قبل از استفاده از لمینت ونیر انجام شود. پس از اتمام تمام درمان ها، اندازه گیری دندان ها باید انجام شود. روکش های لمینت شده با توجه به اندازه دندان های گرفته شده تولید می شوند. محصولات ونیر تولید شده با مواد مخصوص روی دندان قرار می گیرند و ثابت می شوند.

فرآیند ساخت لمینت دندان

فرآیند ساخت لمینت دندان

فرآیند ساخت لمینت دندان شامل مراحل مختلفی است:

مرحله اول: مراحل آماده سازی لازم روی دندان های با دقت بالا انجام می شود که در یک جلسه با دقت میلی متری اندازه گیری می شود.

مرحله دوم: در همان جلسه، دندانپزشک شما یک مدل از هر دو فک (حتی برای لمینت دندان تک فک) می سازد.

بقیه مراحل بعد از حدود یک هفته به جلسه دیگری موکول می شود.

در ضمن، مدل‌ها به لابراتوار دندان‌پزشکی ارسال می‌شوند، لمینت‌ها به صورت پوسته‌های نازک چینی ساخته می‌شوند و روی فر یا بلوک چینی حک می‌شوند تا زیباترین، درخشان‌ترین، شفاف‌ترین و شبیه‌ترین مینای دندان شوند. لایه.

در جلسه دوم لمینت ها روی دندان ها قرار می گیرند و با رزین به شدت به سطح دندان می چسبند.

در صورت قرارگیری صحیح در تمام مراحل، لمینت ها با دندان ها یکپارچه می شوند، هیچ شکاف و نابرابری وجود ندارد و می توانید مانند دندان های طبیعی از نخ دندان برای تمیز کردن استفاده کنید.

البته دقت دندانپزشک و همکاری آزمایشگاهی متخصص برای ایجاد چهره طبیعی و حفظ سلامت لایه ضروری است و همچنین استفاده صحیح از مواد مناسب بسیار موثر و ارزشمند است.

مراقبت از لمینت دندان

مراقبت از دندان های لمینت شده نسبتاً ساده است و باید مانند دندان های اصلی خود با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمول رفتار کرد. به طور کلی، دندانپزشک شما استفاده از خمیر دندان فلوراید غیر ساینده را توصیه می کند. یک هفته پس از نصب باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا عملکرد لمینت و پاسخ دهان شما به لمینت ها را بررسی کند. اگرچه با لمینت ها مشکلی نخواهید داشت، اما باید پس از یک هفته به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا سلامت دهان و دندان خود را بررسی کنید.

اگر عادت به دندان قروچه کردن یا فشردن دندان های خود دارید، دندانپزشک استفاده از محافظ دندان را برای محافظت از دندان در برابر گاز گرفتن هنگام خواب توصیه می کند.

همچنین باید به طور مداوم به پزشک مراجعه کنید زیرا لمینت سرامیکی باید با خمیر مخصوص غیر ساینده پرداخت شود. دندانپزشک شما باید بررسی کند.

لمینت ها و روکش ها: هزینه

هزینه لمینت و ونیر در دندانپزشکی نباید عامل اصلی تصمیم گیری باشد. اگرچه هزینه درمان مهم است، اما کیفیت مراقبت باید بر دریافت بهترین مراقبت دهان و دندان متمرکز باشد نه مالی. دندانپزشک شما در صورت نیاز توصیه های مفیدی را به شما ارائه خواهد کرد. وقتی نوبت به هزینه ها می رسد، روکش های دندانی گران تر هستند، اگرچه هزینه آن را می توان با مدت زمان ماندگاری آنها قبل از اینکه احتمالاً به نگهداری نیاز داشته باشد جبران کرد.