بهترین روکش دندان چیست؟ [انواع روکش دندان]

بهترین روکش دندان چیست
بهترین روکش دندان چیست

بهترین روکش دندان چیست و چگونه باید بهترین نوع آن را انجام داد؟ امروزه روکش‌های دندان یکی از محبوب‌ترین درمان‌های دندانپزشکی زیبایی برای افرادی است که می‌خواهند لبخند خود را تغییر دهند. به راحتی می توان فهمید که چرا روکش های دندانی راهی جذاب برای تغییر ظاهر شما بدون جراحی دردناک و تهاجمی هستند. و طبیعی است که سوالاتی در مورد این روش داشته باشید، مانند “آیا روکش ها دندان درد دارند؟”

یک دندان زشت می تواند لبخند شما را خراب کند. با این حال، روکش‌های دندان یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها برای بهبود ظاهر شما هستند. روکش‌ها که از پرسلن یا رزین کامپوزیت ساخته شده‌اند، روی سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شوند یا روی سطح جلوی دندان‌ها اعمال می‌شوند و لکه‌ها، براده‌ها و ناهمواری‌ها را می‌پوشانند تا لبخند رویاهایتان را به شما هدیه کنند.

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی اطفال در تهرانپارس

دلیل نگرانی برخی از افراد مبنی بر اینکه گرفتن ونیر باعث آسیب می شود این است که آنها نیاز به آماده سازی دندان های طبیعی شما دارند. ما باید برای قرار دادن روکش‌ها روی دندان‌های طبیعی شما فضایی ایجاد کنیم تا طبیعی به نظر برسند و قفسه‌ای ایجاد نکنند که پلاک‌ها و بقایای مواد غذایی در آن جمع شوند.

با این حال، این آماده سازی مقدار زیادی از مینای دندان شما را از بین نمی برد، معمولاً حدود 0.5 میلی متر (حدود 0.02 اینچ) یا کمتر. اگر به دنبال تغییر شکل قابل توجهی یا تغییر موقعیت دندان های خود هستید، ممکن است بیشتر باشد.

این مقدار مشابه یا کمتر از مقدار مواد دندانی است که برای پرکردن برداشته می‌شود، اگرچه در ناحیه بزرگ‌تری است. و به طور کلی، برای آماده کردن دندان‌های شما برای روکش‌های دندانی بسیار کمتر از برداشته شدن آن است. در طول عمل، از بی حسی موضعی استفاده می کنیم تا مطمئن شویم که دندان های شما اصلاً صدمه نمی بینند.

پس از آماده شدن دندان های شما، ما از دندان های شما قالب گیری می کنیم. این بدون درد است. سپس روکش های شما را قرار می دهیم. چسباندن روکش ها نیز نباید باعث ناراحتی شود.

پس از قرار دادن روکش ها، آن ها را تا زمانی که روکش های نهایی آماده شوند، می پوشید. در این دوره ممکن است کمی ناراحتی را تجربه کنید.

اگرچه دندان‌های شما در طول عمل بی‌حس شده بودند، اما هنوز استرس ناشی از لرزش ابزارهای آماده‌سازی را تجربه می‌کنند. این لرزش می تواند باعث التهاب پالپ دندان شود. تورم پالپ باعث ایجاد فشار بر روی عصب دندان می شود که می تواند ناراحت کننده باشد.

همه این ناراحتی را تجربه نمی کنند. اگر این کار را انجام دهید، معمولاً به داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، مانند ایبوپروفن، به خوبی پاسخ می دهد.

تفاوت بین ونیرهای چینی و ونیرهای رزینی کامپوزیت چیست؟

ونیرهای چینی ماندگاری طولانی دارند تا 10 تا 15 سال عمر میکنند. ونیرهای کامپوزیت معمولا بین 5-7 سال دوام می آورند

روکش های پرسلن ترمیم های سفارشی هستند که ساخته و روی سطح جلویی دندان اعمال می شوند. مینای دندان نیز برای قرار دادن آنها برداشته می شود. ونیرهای رزین کامپوزیت به سطح موجود دندان چسبانده می‌شوند و در نتیجه هر تراشه یا ترک جزئی را پر می‌کنند. در طول این روش، ساختار دندان تغییر نمی کند.

ونیرهای کامپوزیت نسبت به ونیرهای چینی مستعد تراشیدن هستند.

روکش های پرسلن به طور قابل توجهی گران تر از کامپوزیت هستند.

 فرآیند روکش دندان
فرآیند روکش دندان

 فرآیند روکش دندان

درک اینکه در طول فرآیند گرفتن روکش دندان چه اتفاقی می افتد ضروری است تا بتوانید به این سوال پاسخ دهید که آیا روکش ها ی موقت ضرر دارند؟

ارزیابی اولیه با دندانپزشک مشخص می کند که آیا شما کاندید مناسبی برای دریافت روکش هستید یا خیر. دهان شما مورد بررسی قرار می گیرد و اهداف شما مورد بحث قرار می گیرد.

اگر برخی از مشکلات بهداشتی دندان مانند پوسیدگی دندان یا بیماری فعال لثه دارید، باید قبل از نصب روکش ها برطرف شوند تا اطمینان حاصل شود که سلامت دهان شما به خطر نمی افتد. علاوه بر این، اگر از دندان قروچه رنج می برید (فک کردن فک یا دندان قروچه)، احتمالاً کاندیدای مناسبی برای روکش ها نخواهید بود زیرا احتمال آسیب رساندن به آنها وجود دارد. اگر سلامت دهان و دندان شما به خوبی کنترل می شود، فرآیند روکش دندان باید راحت باشد.

اگر تصمیم به ادامه روش روکش دارید، دندانپزشک با شما در مورد اینکه ونیرهای چینی یا ونیرهای رزین کامپوزیت انتخاب ترجیحی شما هستند صحبت خواهد کرد.

ونیرهای رزین کامپوزیت نیازی به آماده سازی دندان ندارند، زیرا دندانپزشک مواد را مستقیماً در عرض چند دقیقه روی دندان ها قرار می دهد. فرآیند ونیرهای چینی به طور قابل توجهی متفاوت است و در زیر توضیح داده شده است:

آماده سازی دندان

اگر تصمیم به انجام روکش های چینی دارید، دندان های شما برای روکش ها آماده می شود. دندان‌هایی که روکش‌ها را دریافت می‌کنند باید یک برش از مینای دندان را از جلو جدا کنند تا وقتی هر روکش چسبیده می‌شود، در راستای دندان‌های دیگر باشد.

آیا برداشتن مینای دندان درد دارد؟ خیر. به شما یک بی حسی موضعی داده می شود و در حین یا بعد از آن احساس ناراحتی نخواهید کرد. سپس قالب‌هایی از دندان‌ها گرفته می‌شود و به آزمایشگاهی فرستاده می‌شود که در آنجا روکش‌های جدید دندان شما برای اندازه‌گیری ساخته می‌شوند.

دریافت روکش ها

از آنجایی که ممکن است مدتی طول بکشد تا روکش های چینی دائمی شما ساخته شوند، دندانپزشک روکش های موقتی را برای محافظت از دندان های آماده ارائه می دهد.

آیا روکش ها زمانی که موقتی هستند درد دارند؟ برای برخی، بله، اما این احتمالاً به دلیل مینای دندان تازه برداشته شده است. ناراحتی باید پس از چند هفته از بین برود.

دریافت ونیرهای چینی دائمی

برای چسباندن روکش های دائمی به دندانپزشک مراجعه می کنید. موقتی ها برداشته می شوند و دندانپزشک روکش های چینی را برای بررسی تناسب و رنگ آنها قرار می دهد. اگر همه چیز رضایت بخش باشد، آنها را با یک چسب قوی فعال شده با نور که یک اتصال قابل اعتماد ایجاد می کند، روی دندان ها محکم می شوند.

چرا روکش ها بعد از عمل درد دارند؟

روش روکش تجربه همه افراد متفاوت است، اما عوارض جانبی موقتی که برای چند هفته طول می کشد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  1. گرم و سرد به دلیل از بین رفتن مینای دندان
  2. لثه های حساس در نتیجه این فرآیند باعث تحریک می شود
  3. با عادت کردن بدن به شکل و اندازه جدید دندان ها، ترشح بزاق را افزایش دهید
  4. مشکلات گفتاری که با عادت کردن به روکش ها برطرف می شود
 فرآیند روکش دندان
فرآیند روکش دندان

آماده سازی دندان ها برای روکش دندان و ناراحتی احتمالی

برخی از بیماران ممکن است با برداشتن مقداری از مینای دندان از روی دندان های دریافت کننده روکش احساس ناراحتی کنند. به طور معمول، این بیماران قبلاً دندان‌های حساسی دارند، بنابراین، به‌طور قابل‌توجهی، فرز دندانی ممکن است باعث ناراحتی جزئی آنها شود. فرز یک ابزار دندانپزشکی است که برای خرد کردن لایه نازکی از مینای دندان از جلوی دندان استفاده می شود. مینای کافی را از بین می برد تا روکش با بقیه دندان ها هم سطح شود. از آنجایی که عمق نفوذ حداقل است، هیچ خطری برای ایجاد اختلال در اعصاب وجود ندارد.

پوشیدن روکش ها- احتمال ناراحتی

هنگامی که دندان‌های شما آماده شد، دندانپزشک از آنها قالبی ایجاد می‌کند که به همراه یک نمونه رنگی به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می‌شود تا روکش‌های چینی را بسازد. این فرآیند ممکن است چند هفته طول بکشد، بنابراین مجموعه‌ای از روکش‌های موقت برای پوشیدن در حین آماده شدن روکش‌های دائمی به شما تعبیه می‌شود.

وقتی صحبت از درد موقت روکش می شود، همه افراد متفاوت هستند. پوشیدن «موقت» می‌تواند حساسیت دندان را به دمای سرد و گرم افزایش دهد. این به این دلیل است که لایه مینای تازه برداشته شده فضای کمتری بین آن دماها و اعصاب دندان قرار داده است. اگرچه به ندرت بعد از ونیر درد عصبی احساس می شود، اما برخی از بیماران هنگام پوشیدن روکش موقت احساس ناراحتی می کنند.

 چگونه از ناراحتی روکش ها جلوگیری کنیم؟

  1. از خمیر دندان های حساسیت زا استفاده کنید
  2. از خوردن غذاهای سفت که می توانند به دندان ها و لثه ها فشار وارد کنند خودداری کنید
  3. مسکن های خفیف مصرف کنید
  4. اگر دندان ها به گرما و سرما بسیار حساس هستند، نوشیدن مایعات در دمای اتاق را در نظر بگیرید
  5. از خوردن غذاهای تند و نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید زیرا می توانند دندان ها و لثه های حساس را تحریک کنند
  6. دهان را چند بار در روز با آب نمک شستشو دهید. نمک یک ضد عفونی کننده طبیعی است و می تواند به کاهش التهاب کمک کند

ناراحتی بعد از روکش دندان چقدر طول می کشد؟

حساسیت و ناراحتی معمولاً در عرض دو هفته کاهش می یابد. اگر علائم ادامه یابد، می تواند نشان دهنده یک مشکل طولانی مدت باشد، مانند شل شدن روکش یا تراشه یا ترک در روکش. اگر علائم کم نشد، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

آیا روکش دندان باعث حساسیت دندان می شود؟

پاسخ کوتاه به این سوال منفی است. هر گونه حساسیت دندان زمانی تجربه می شود که یک لایه نازک از مینای دندان در ابتدای فرآیند برداشته شود و این فقط موقتی و حداقل خواهد بود. علاوه بر این، از آنجایی که مینای دندان فرسوده علت اصلی حساسیت دندان است، یکی از راه‌های بازسازی مینای دندان و کاهش حساسیت دندان می‌تواند قرار دادن روکش‌های چینی روی دندان‌ها باشد.

دکمه بازگشت به بالا