ترمیم دندان چیست؟ انواع آنها

48932894839284

اگر دندان های کج، فرسوده، تغییر رنگ، آسیب دیده یا ناسالم دارید، ممکن است دندانپزشک شما ترمیم دندان را توصیه کند. چندین نوع مختلف از ترمیم دندان وجود دارد که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید.

ترمیم دندان یک راه عالی برای حفظ لبخند شماست. همچنین سلامت دندان ها و عزت نفس شما را بهبود می بخشد، زیرا در به نمایش گذاشتن دندان های خود اطمینان بیشتری دارید. با آن، می توانید موقعیت های اجتماعی را بهتر مدیریت کنید.

هر زمان که احساس کردید سلامت دندان شما در حال تزلزل است، از مراجعه به دندانپزشک دریغ نکنید. عاقلانه نیست که برای مدت طولانی منتظر بمانید زیرا می تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود. اکثر متخصصان توصیه می کنند حداقل دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر دندان‌های ترک خورده، تغییر رنگ، ترک خوردگی یا از دست دادن دندان‌ها دارید، با دندانپزشک خود در مورد روش‌های ترمیم دندان صحبت کنید که می‌تواند ظاهر دندان‌های شما را بهبود بخشد و به شما در جلوگیری از آسیب اضافی دندان کمک کند.

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی اطفال در تهرانپارس

 

خط پایین

روش های ترمیم دندان را می توان به دلایل زیبایی یا بهداشتی انجام داد. بسته به نیازهای دندانپزشکی شما می توانید انواع مختلفی را در نظر بگیرید.

اگر بخواهید ترمیم دندان انجام دهید می تواند یکنواختی بیشتری به لبخند شما بیاورد. همچنین می تواند عملکرد طبیعی هر دندان را بازیابی کند و جویدن و صحبت کردن را آسان تر کند.

ترمیم دندان می تواند عملکرد طبیعی دندان های شما را بازیابی کند، به علاوه از آسیب های اضافی ناشی از پوسیدگی جلوگیری می کند. این روش ها همچنین می توانند ظاهر دندان های شما را بازگردانند و به دلایل زیبایی می توانند مفید باشند.

در بسیاری از موارد، یک روش ترمیم دندان ممکن است عملکرد و ظاهر دندان را به طور همزمان بازیابی کند.

انواع ترمیم دندان

تعدادی روش وجود دارد که می تواند ظاهر و عملکرد دندان ها را بازیابی کند. نوع روش ترمیم مورد نیاز شما با توجه به نوع و دامنه آسیب دندانی شما تعیین می شود.

روش های رایج ترمیم دندان عبارتند از:

 1. پرکردن دندان

از پر کردن برای پر کردن حفره ای استفاده می شود که در اثر پوسیدگی دندان ایجاد می شود. این رایج ترین نوع ترمیم دندان است.

پر کردن در مطب دندانپزشکی انجام می شود و نیازی به مراقبت متخصص ندارد.

دندانپزشک شما پوسیدگی دندان را تمیز کرده و حفره را پر می کند. چندین ماده مختلف ممکن است در پر کردن دندان استفاده شود، از جمله آمالگام نقره یا رزین کامپوزیت.

بیشتر بخوانید: مراحل ایمپلنت دندان چگونه انجام میشود؟

 

اگر دندان نزدیک جلوی دهان شما باشد و هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن قابل مشاهده باشد، ممکن است دندانپزشک شما استفاده از مواد همرنگ دندان را برای پر کردن توصیه کند. گزینه ها عبارتند از:

رزین های کامپوزیت (پرکردن سفید): این مواد جدیدتری هستند که برای پرکردن دندان استفاده می شوند و به چند دلیل بر پرکننده های آمالگام ترجیح داده می شوند. آنها همرنگ دندان های شما هستند و مانند پرکننده های فلزی منبسط و منقبض نمی شوند و به دندان ها آسیب نمی رسانند. با این حال، آنها به اندازه پرکننده های فلزی قوی و بادوام هستند.

گلاس آینومر: این ماده بیشتر از رزین های کامپوزیت مانند یک درزگیر عمل می کند و مات است.

گلاس آینومر اصلاح شده با رزین: این گلاس آینومر شبیه گلاس آینومر است، اما دارای رنگ مینا برای هماهنگی بهتر با دندان ها است و برای ماندگاری بیشتر ساخته شده است.

با متخصص دندانپزشکی خود صحبت کنید تا مشخص کنید کدام پرکننده برای دندان شما بهترین است.

 1. تاج ها

روکش های دندانی نوعی کلاهک هستند که روی کل دندان قرار می گیرند. تاج دندان برای محافظت از موارد زیر استفاده می شود:

 • دندان هایی با حفره های بیش از حد بزرگ برای پر کردن دندان
 • دندان های ضعیف یا ترک خورده
 • دندان های فرسوده
 • یک دندان آسیب پذیر بعد از کانال ریشه

آنها همچنین برای لنگر انداختن پلی که جایگزین دندان های از دست رفته است استفاده می شود.

روکش ها توسط دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی معروف به پروتز دندان قرار می گیرد. اگر به روکش نیاز دارید، دندانپزشک شما ممکن است بتواند آن را در مطب خود بسازد.

در بیشتر موارد، یک متخصص دندانپزشکی از دندان شما قالب می گیرد و آن را به آزمایشگاه می فرستد، جایی که تاج شما ساخته می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک روکش موقت روی دندان طبیعی شما قرار می گیرد تا زمانی که دندانپزشک شما بتواند آن را با روکش واقعی جایگزین کند.

432849382948932

ایمپلنت ها

ایمپلنت ها ریشه های مصنوعی هستند که دندان های جایگزین مانند تاج یا بریج را در جای خود نگه می دارند. دو نوع اصلی وجود دارد:

اندوستال. در این نوع، ریشه مصنوعی در استخوان فک سوراخ می شود.

ساب پریوستئال. ریشه مصنوعی روی استخوان فک یا بالای آن قرار می گیرد. این نوع ایمپلنت زمانی انجام می شود که استخوان فک سالم کافی برای نگه داشتن ایمپلنت اندوستال در محل وجود نداشته باشد.

ایمپلنت های دندانی شبیه دندان های طبیعی هستند. آنها می توانند به بهبود نیش و گفتار شما کمک کنند.

ایمپلنت قبل از تکمیل نیاز به چندین روش دارد. اگرچه ممکن است چند ماه طول بکشد تا تکمیل شوند، اما ممکن است چندین دهه دوام بیاورند.

جراحان دهان و دندان و پریودنتیست ها از دندانپزشکانی هستند که روش های کاشت ایمپلنت را انجام می دهند.

بریج (پروتز پارسیل ثابت)

بریج ها دندان مصنوعی (پونتیک) هستند که برای جایگزینی دندان های از دست رفته آنها توسط تاج هایی بر روی دندان های اطراف (اباتمنت) متصل می شوند و ظاهر و عملکرد را به دهان شما باز می گرداند.

بریج ها معمولا از پرسلن ساخته می شوند که با رنگ طبیعی دندان های موجود شما مطابقت دارد. آنها همچنین ممکن است از چینی ساخته شده باشند که به فلز قوی تری در زیر آن متصل شده است.

انواع مختلفی از پل ها وجود دارد، مانند:

 • سنتی
 • مریلند
 • کنسول
 1. پشتیبانی از ایمپلنت

تعداد دندان های از دست رفته و محل آنها تعیین کننده نوع بریج مورد نیاز شما خواهد بود. کیفیت دندان‌های پایه شما، که دندان‌های دو طرف بریج هستند نیز ممکن است یک عامل باشد.

ممکن است چندین قرار ملاقات قبل از تکمیل پل انجام شود.

دندانپزشک عمومی یا پروتودنتیست، دندانپزشکی که در ترمیم یا جایگزینی دندان های از دست رفته یا آسیب دیده تخصص دارد، می تواند عمل بریج را انجام دهد.

 1. دندان مصنوعی

پروتزها دندان های مصنوعی متحرکی هستند که برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می شوند. دندان مصنوعی دقیقاً شبیه دندان ها و لثه های اطراف آن است.

اگر تمام دندان های خود را به دلیل آسیب، پوسیدگی دندان یا بیماری لثه از دست داده اید، ممکن است یک مجموعه کامل از دندان مصنوعی داشته باشید. اگر تعدادی از دندان های طبیعی خود را دارید، ممکن است یک پروتز جزئی برای جایگزینی دندان های از دست رفته خود تهیه کنید.

در برخی موارد، ممکن است قبل از نصب دندان مصنوعی، دندان های ترک خورده یا پوسیده کشیده شده باشید.

 1. روکش ها

ونیرها پوسته هایی به رنگ دندان و ظاهر طبیعی هستند که جلوی یک دندان یا چند دندان را می پوشانند. این یک عمل زیبایی در نظر گرفته می شود که برای کامل کردن ظاهر دندان های آسیب دیده استفاده می شود.

ونیرها ممکن است دندان های کوچک یا کوتاه را یکدست تر نشان دهند. آنها همچنین می توانند یکنواختی را برای دندان های تغییر رنگ، ترک خورده یا تراشیده ایجاد کنند.

ونیرها ممکن است از پرسلن یا رزین کامپوزیت ساخته شوند. دو نوع روش روکش وجود دارد:

سنتی. این کار به کار آماده سازی گسترده ای نیاز دارد، از جمله خرد کردن مینای دندان و ساختار طبیعی آن.

بدون آمادگی این نیاز به آماده سازی کمتر و حذف مینای دندان دارد. این نوع روکش نیازی به بیهوشی ندارد.

ونیرها با مراقبت مناسب ممکن است بین 5 تا 15 سال دوام بیاورند.

 1. پیوند

باندینگ دندان برای کامل کردن ظاهر دندان های تغییر رنگ، ترک خورده یا تراشیده استفاده می شود.

دندانپزشک شما یک رزین کامپوزیت بر روی دندان شما اعمال می کند که با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت دارد. دندانپزشک رزین را قالب زده و شکل می دهد، سپس آن را با نور ماوراء بنفش سفت می کند.

باندینگ دندان به اندازه روکش محکم نیست. دندان های باند شده ممکن است به راحتی تراشه کنند و به یک روش ترمیم اضافی نیاز دارند.

09340290493

آیا مینای دندان قابل ترمیم است؟

مینای دندانی که آسیب دیده است قابل ترمیم نیست. روش‌های ترمیم دندان، دندان‌های ضعیف را پوشش می‌دهند، اما نمی‌توانند مینای از دست رفته را بازگردانند.

معدنی سازی مجدد

مینای ضعیف شده را می توان با تقویت محتوای مواد معدنی آن تقویت کرد. این فرآیند به عنوان رمینرالیزاسیون شناخته می شود.

هزینه ترمیم دندان

هزینه های ترمیم دندان بر اساس نوع کاری که انجام می دهید، موقعیت جغرافیایی شما و هر بیمه ای که ممکن است داشته باشید متفاوت است.

دکمه بازگشت به بالا