بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چگونه انجام می‌شود؟

اغلب اوقات، دندان‌ها ممکن است به‌مرورزمان به دلیل عادت‌هایی مانند چای، قهوه یا شراب تغییر رنگ دهند. دندان‌های نگهداری نشده نیز به طور فزاینده‌ای در معرض تغییر رنگ شدید قرار می‌گیرند. این وضعیت ممکن است باعث اضطراب ظاهری زیبایی در فرد شود.

در دندانپزشکی مدرن چندین گزینه با هزینه‌های متفاوت وجود دارد. این روش مکانیکی، شیمیایی و لیزری است. گزینه دوم مدرن در نظر گرفته می‌شود. این خدمات در اکثر کلینیک‌های دندانپزشکی رایج است. به لطف این تکنیک مؤثر و بدون درد، می‌توان نتایج به دست آمده را در طول زمان حفظ کرد.

دندان‌ها حتی اگر به درستی از آنها مراقبت شود ممکن است در معرض زردی قرار گیرند. حتی اگر دندان‌ها سالم هستند، به دلیل تغییر رنگ زیبایی شناختی، می‌توانند باعث اضطراب در اشخاص شوند. به خصوص کسانی که دائماً در معرض ارتباط چهره به چهره با افراد هستند، ممکن است این نگرانی‌ها را بیشتر تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: مراحل ایمپلنت دندان در سال 1402

ظاهر بد ناشی از تغییر رنگ دندان‌ها نیز می‌تواند باعث نادیده گرفته شدن و ناسالم شدن دندان‌ها شود. به لطف روش‌های بلیچینگ که توسط دندانپزشک متخصص انجام می‌شود، افراد می‌توانند با خیال راحت دندان‌های سفید زیبایی داشته باشند.

بلیچینگ دندان با استفاده از روش‌های حرفه‌ای هیچ آسیبی برای دندان ندارد. به لطف برنامه‌های سفید کننده انجام شده توسط دندانپزشکان مجرب، درمان بدون آسیب رساندن به لثه‌ها تکمیل می‌شود. رضایت بخش ترین نتیجه را می‌توان با روش‌های حرفه‌ای سفید کننده به دست آورد.

درمان بلیچینگ دندان به طور کلی به دو روش انجام می‌شود. روش‌هایی که ما به آنها نوع مطب و نوع خانگی می‌گوییم توسط کارشناس و یا با انجام آنها زیر نظر او ارائه می‌شود. اگرچه افراد تصمیم می‌گیرند که کدام روش را اعمال کنند، در برخی موارد ممکن است راهنمایی پزشک صحیح باشد.

فرایند سفید کردن دندان‌های بالینی که نوع بلیچینگ در مطب نامیده می‌شود، روشی را که توسط دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی اعمال می‌شود، پوشش می‌دهد. بسته به شرایط زرد شدن دندان، سفید کردن دندان در 30-45 دقیقه کامل می‌شود. با یک جلسه، اکثر دندان‌ها سفیدی را می‌بینند. در برخی موارد، رنگ آمیزی شدید ممکن است نیاز به یک جلسه اضافی داشته باشد.

مواد سفید کننده به کار رفته برای بلیچینگ دندان‌ها باید با احتیاط استفاده شوند. فقط باید در مناطقی که سفیدی مورد نظر است اعمال شود. علاوه بر این، باید از ژل‌های محافظ برای محافظت از لثه‌ها در برابر حمایت نور استفاده شود. به روز بودن و باکیفیت بودن مواد سفید کننده استفاده شده نیز بر روی سفیدی دندان تأثیر می‌گذارد.

به طور کلی روش ترجیحی سفید کردن دندان در مطب است. زیرا حداکثر در 45 دقیقه تکمیل می‌شود. اگر افراد بخواهند در مدت زمان کوتاهی درمان خود را به پایان برسانند، باید از این روش استفاده کنند. در برخی موارد می‌توان از درمان خانگی نیز برای افزایش سفیدی استفاده کرد.

فرایند سفید کردن دندان‌هایی که تحت درمان ریشه قرار گرفته‌اند، یکی از روش‌هایی است که در کلینیک انجام می‌شود. دندان‌های درمان شده با کانال ریشه ممکن است به‌مرورزمان رنگ خود را از دست بدهند؛ بنابراین، پر کردن دندان برداشته می‌شود و به جای آن از یک ماده سفید کننده استفاده می‌شود. ماده سفید کننده اعمال شده زمانی که سفیدی مورد نظر حاصل شد حذف می‌شود و به جای آن پرکننده زیبایی اعمال می‌شود.

روش سفید کردن دندان‌های خانگی، روش‌هایی را که فرد به تنهایی اعمال می‌کند، پوشش می‌دهد. با استفاده از ماده سفید کننده و پلاک‌های دندانی که توسط دندانپزشک داده می‌شود، افراد به مدت 30-7 روز از درمان خود استفاده می‌کنند. عدم وجود اطلاعات واضح در مورد مدت زمان، شدت رنگ در دندان‌ها و حساسیتی که ممکن است در دندان‌ها ایجاد شود از عوامل تعیین کننده مدت زمان هستند.

از آنجایی که در سفید کردن دندان‌های مطب زمان کمتر است، روش خانگی چندان ترجیح داده نمی‌شود. به طور کلی توسط پزشک به عنوان یک درمان حمایتی توصیه می‌شود. با بلیچینگ انجام شده توسط یا زیر نظر دندانپزشک، افراد می‌توانند با خیال راحت سفیدی مورد نظر خود را در دندان‌های خود مشاهده کنند.

نباید فراموش کرد که هیچ فرایند سفید کردن دندان نمی‌تواند همان رنگ را دائمی کند. صرف نظر از اینکه دندان‌ها چه هستند، در طول زمان دچار تغییر رنگ می‌شوند. با نگهداری صحیح و منظم، مدت زمان سفیدی را می‌توان افزایش داد. سفید کردن دائمی دندان را می‌توان با تکرار فرایندهای سفید کردن دندان در فواصل زمانی معین به دست آورد.

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی اطفال در تهرانپارس

سفید کردن دندان برای بسیاری از افراد مدرن، خنده زیبای سفید برفی اهمیت ویژه‌ای دارد. مشخص است که کیفیت محصول افزایش یافته است. به لطف این فناوری، می‌توان رنگ طبیعی قدیمی را بازیابی کرد و حتی چند تن را روشن کرد.

رنگ دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد:

  1. استعداد ژنتیکی؛
  2. سیگار؛
  3. داروهای تحلیلی و سایر داروها؛
  4. شرایط محیطی بد.

0493059430959403

بلیچینگ دندان در چند مرحله انجام می‌شود:

تمام دندان‌ها به درستی توسط لیزر روشن می‌شوند تا فونت‌های اعمال شده فعال شوند. زمان قرار گرفتن در معرض تابش 2 دقیقه است.

پس از آن، ژل به ذرات ریز جدا می‌شود. وارد مینای ظروف شده و رنگ‌دانه‌ها را می‌گیرد. در این مورد، پرتوهای لیزر کاتالیزوری هستند که جریان سریع‌تری از اکسیژن را به مینای دندان می‌دهند. بلیچینگ تبدیل به تابش می‌شود.

این روش 30-45 دقیقه طول می‌کشد.

در ابتدا از دستگاه‌های خاصی با طول موج حدود 500 نانومتر برای سفید کردن ظروف استفاده می‌شد. بر این اساس، سفید شدن زمان زیادی طول کشید. لازم بود برای چند روز بازدید شود. با توسعه فناوری‌های مدرن مانند لیزرهای دایود و لیزرهای مادون قرمز، زمان پردازش به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در دستگاه‌های مدرن، امواج به حدود 800 نانومتر می‌رسد. علاوه بر این، دستگاه می‌تواند میزان ضربه را بر روی دندان‌ها تغییر دهد.

هزینه بلیچینگ دندان چقدر است؟

هزینه سفید کردن به عوامل زیادی مانند تعداد دندان‌ها، شدت تغییر رنگ دندان‌هایی که باید روشن شوند بستگی دارد.

آیا بلیچینگ دندان مضر است؟

در واقع هیچ اثر مضری ندارد. همچنین مشخص شد که در طول فرایند تحقیق، عملیات خوبی بود.

پس از بلیچینگ، دندان‌ها نسبت به گرما و سرما حساس‌تر می‌شوند. این تا حدی درست است. برخی از بیماران حساسیت بالاتری دارند.

به لطف تحقیقات علمی، این روش کاملاً ایمن شناخته شده است. تأیید شد که سطح pH در طول دوره سفید کردن خنثی باقی مانده است.

مزایا بلیچینگ دندان:

این فرایند مینای دندان را تقویت می‌کند.

این روش باعث خشک شدن مینا یا وسواس حفظ نمی‌شود و حفظ شیمیایی دندان‌ها حفظ می‌شود.

در طی مطالعات مختلف، روش پالپ کاملاً ایمن است.

بلیچینگ بیش از مدتی طول نمی‌کشد.

بعد از بلیچینگ، دندان‌ها حساس‌تر نمی‌شوند.

با بلیچینگ، می‌توان مینا را از سایه طبیعی آن روشن‌تر کرد.

بی‌حسی برای تشعشع مورد نیاز است.

تابش لیزر دارای اثر باکتری کش است، بنابراین این روش راه خوبی برای جلوگیری از پوسیدگی است.

اثر زیبایی حداقل 7 سال باقی می‌ماند.

5784378574835

معایب بلیچینگ دندان:

این روش چندین منع مصرف جدی دارد:

برای کودکان زیر 18 سال از پارچه بسیار نازک مینای دندان منع مصرف دارد.

دوره بارداری و شیردهی؛

بیماری‌های مختلف لثه؛

فرسایش مینای دندان؛

عدم تحمل به جزء یک ژل خاص؛

آلرژی؛

حساسیت بیش از حد

درمان مکرر ارتودنسی؛

سایش دندان ناشی از تغییرات مرتبط با سن یا آسیب‌شناسی‌های مختلف؛

وجود ریزترک در دندان‌ها.

مطالعه بیشتر: بلیچینگ در تهرانپارس

تمیز کردن مراقبت از دندان پس از بلیچینگ دندان:

برای حفظ نتیجه برای مدت طولانی، توصیه‌های ساده را دنبال کنید:

توجه ویژه به بهداشت دهان و دندان بعد از بلیچینگ با لیزر ضروری است. برای تمیز کردن، نه تنها باید از برس و نخ دندان استفاده کنید، بلکه باید از دهانشویه نیز استفاده کنید.

بهتر است یک برس با سختی متوسط ​​یا نرم بخرید.

شما باید سیگار را ترک کنید.

مراجعه به مطب دندانپزشکی برای تمیز کردن حرفه‌ای دندان باید هر شش ماه یکبار باشد.

در عرض یک هفته پس از عمل، باید استفاده از غذاها و نوشیدنی‌های رنگی مختلف، از جمله چای سیاه قوی، میوه‌ها و قهوه را کنار بگذارید.

با رعایت این قوانین می‌توان از تغییر رنگ مجدد مینا جلوگیری کرد.

سفید کردن لیزر تکنولوژی پیشرفته‌ای در نظر گرفته می‌شود که به ایجاد یک لبخند واقعاً سفید برفی کمک می‌کند. این روش حداقل زمان می‌برد و روی دندان‌ها تأثیر منفی نمی‌گذارد. اثر پس از بلیچینگ 7-10 سال باقی می‌ماند که قیمت آن را توجیه می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا